Reklama

O Dekoracji Wnętrz - DekoracjaWnętrz.pl

Wizytówką zadbanego i pięknego domu są odpowiednio udekorowane oraz przystrojone wnętrza. To właśnie od gustownego dobrania mebli, tkanin i rozmaitych drobiazgów zależy ostateczny efekt. Efekt, który może zniewalać naszych gości bądź wręcz przeciwnie - onieśmielać i powodować, że będą chcieli wyjść od nas jak najszybciej. Oczywiście, styl i dekoracja wnętrz zależy w głównej mierze od upodobań właścicieli, którzy powinni dobrze się czuć we własnych pomieszczeniach.

Nie da się ukryć, że dekoracja wnętrz jest zajęciem wyjątkowo trudnym, choć w dalszym ciągu niedocenianym. Większość z nas (dotyczy to szczególnie mężczyzn) myśli, że wystarczy wejść do sklepu i kupić to, co się nam podoba. Tymczasem nie jest to takie proste. Trzeba wszak pamiętać o tym, iż każdy detal musi pasować do pozostałych, dzięki czemu stworzy się ładne i dopasowane pod każdym względem pomieszczenie. W takim miejscu będzie nam się dobrze wypoczywać, uczyć i bawić - oczywiście, w zależności od przeznaczenia danego wnętrza.

Każde pomieszczenie jest inne i pełni odmienną funkcję, w związku z czym jego wykończenie musi uwzględniać wszystkie te aspekty, włącznie z funkcjonalnością. Przykładowo dekoracja kuchni oznacza nie tylko idealnie dobrane ściany, podłogi, glazurę i meble. Dochodzą do tego także blaty na szafkach, sprzęty AGD oraz drobne pojemniki i naczynia, których zawsze jest pełno w każdej kuchni. Wszyscy ci, którzy lubią proste, oszczędne formy, powinni się w tym przypadku zdecydować na nowoczesne meble z idealnie lśniącymi, gładkimi powierzchniami. Z reguły wszystkie drobiazgi są tutaj pochowane do szafek, aczkolwiek elementem dekoracyjnym może tu być wyspa ze zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Doskonały efekt da także reling, na którym można powiesić wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi, które zawsze powinny znajdować się "pod ręką". Jest to więc świetne miejsce na kubki, nożyczki, noże, ręczniki kuchenne etc. Nie można też zapomnieć o ozdobnych lampach wiszących nad kuchennym stołem oraz o wazonie na kwiaty. Jeśli dołożymy do tego elegancką zastawę, obrus lub podkładki pod talerze, to możemy być pewni, że każdy posiłek stanie się przyjemnością dla całej rodziny.


Do bardziej typowych pomieszczeń, bez których dekoracji nie można się w ogóle obejść, należy zaliczyć salon i sypialnię. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wnętrzem, które pełni różnorodne funkcje. Jego najważniejszą rolą jest podejmowanie gości, aczkolwiek salon bywa też pokojem dziennym bądź gościnnym. Z tego też względu należy tak udekorować to pomieszczenie, aby mogło spełnić się w każdej ze wspomnianych dziedzin. Z reguły najistotniejszym wyposażeniem salonu jest stół z krzesłami, w związku z czym trzeba zadbać o odpowiednią zastawę wraz ze sztućcami oraz kilka zmian obrusów (niekoniecznie śnieżnobiałych). Przyda się również zabytkowy świecznik i ozdobny wazon, do którego wstawi się świeże kwiaty.

Poza wspomnianymi elementami w salonie na ogół znajduje się regał lub komoda i szafka RTV. Rzeczą naturalną jest więc obecność telewizora - nie należy on co prawda do grona najbardziej dekoracyjnych elementów, ale trudno się bez niego obejść. Surowość jego obudowy można jednak złagodzić ustawieniem szafki na tle pięknej i bogato zdobionej zasłony.

Dekoracja sypialni należy do najprzyjemniejszych momentów urządzania domu lub mieszkania. W tym przypadku ile ludzi, tyle gustów i osobistych stylów. Zwykło się przyjmować, że sypialnia ma być nastrojowa, przytulna i ciepła w odbiorze. Najważniejsze jednak, aby jej właściciel dobrze się w niej czuł. Dozwolone są więc wszelkie stylistyczne szaleństwa - można zestawiać kontrastowe kolory, tekstury materiałów oraz łączyć drewno z mosiądzem lub aluminium. Obok obrazów po dziadkach warto dla przeciwwagi powiesić współczesne zdjęcia małżonków i ich dzieci. Elementem niezmiernie dekoracyjnym (ale i praktycznym) w sypialni są lampki nocne. Z jednej strony dają ciepłe, przyjazne światło, które sprzyja relaksowi, z drugiej zaś umożliwiają czytanie książek czy gazet w łóżku.

Bez wątpienia w sypialni najlepiej sprawdzą się pastelowe barwy i miękkie tkaniny. Jeśli dołożymy do tego meble i podłogę z drewna, to z całą pewnością będziemy mogli się pochwalić uroczym zakątkiem dla dwojga.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że na dekorację wnętrz składa się kilka istotnych elementów. Ważną rolę odgrywa tu światło, za pomocą którego możemy budować nastrój bądź też skłaniać do wzmożonego wysiłku i nauki. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania każdego pomieszczenia. Należy przy tym podkreślić, że w niektórych wnętrzach doskonale sprawdzają się dwa (bądź więcej) źródła światła. Najczęściej stosuje się oświetlenie górne (centralne), któremu towarzyszą lampy wiszące nad stołem bądź stojące.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas urządzania pomieszczeń, są firanki i zasłony. Coraz częściej też stosuje się rolety w oknach bądź żaluzje. Warto być pod tym względem oryginalnym, aczkolwiek należy uwzględnić to, że okno staje się w tym momencie barierą lub zaproszeniem do środka. Wszystko zależy od nas.

W Polsce przyjęło się zawieszanie karnisza nad oknem - od ściany do ściany, po czym w dwuszeregu wiesza się firanki i zasłonki. A przecież można też spróbować innych rozwiązań. Efektownym pomysłem jest zawieszenie gładkiego tiulu, przeszytego pionowo taśmami marszczącymi. Po ich ściągnięciu otrzyma się girlandy w stylu kolonialnym. W ten sam sposób można postąpić z każdą inną cienką tkaniną - efekt jest powalający i wyjątkowo oryginalny.

Z kolei w przypadku zasłonek dobrze sprawdza się proste rozwiązanie, jakim jest powieszenie nie zszytych ze sobą kawałków tkaniny na ozdobnym karniszu. Można je następnie podpiąć, przewiązać ze sobą, podwiesić na klamce od okna, a w razie potrzeby stworzyć gęstą, nieprzepuszczającą światła zasłonę. Ciekawym rozwiązaniem będą też zazdroski, które powinny zastąpić tradycyjną firankę. Interesujący, aczkolwiek coraz rzadziej spotykany efekt, da także rozpięcie pomiędzy szybami ażurowej tkaniny. Jeśli chcemy sprawić, aby nasze pomieszczenia były bardziej nowoczesne, to warto się pokusić po prostu o zamianę miejscami firanek i zasłonek. Chodzi o to, aby bliżej szyb powiesić zasłonki, a na ich tle firanki. Efekt będzie najlepiej widoczny wieczorami i tylko wtedy, gdy zastosujemy zupełnie gładkie zasłonki.

Następnym niezmiernie dekoracyjnym elementem są... półki. Jest to mebel najprostszy, ale jednocześnie najbardziej uniwersalny. Można go kupić, zamówić u stolarza bądź wykonać samodzielnie. W pomieszczeniach świetnie sprawdzają się wszystkie rodzaje półek. Mogą to być regały od połogi do sufitu, postumenty na kwiat bądź rzeźbę, a nawet parapet nieosłonięty firanką. Półki doskonale sprawdzają się za wezgłowiem łóżka w sypialni. To idealne miejsce na książki, czasopisma, drobne bibeloty czy szkatułki z biżuterią. Trzeba przyznać, że współczesne półki są coraz częściej ozdobą same w sobie. Przykładowo sklepy z meblami orientalnymi oferują niewielkie półeczki z drewna sandałowego, której jest bardzo dokładnie i misternie rzeźbione. Jeśli ktoś się na nie zdecyduje, to powinien kupić od razu kilka i powiesić je obok siebie na białej ścianie. Efekt będzie powalający!

Pamiętajmy też o tym, że bardzo istotną kwestią jest właściwy dobór kolorów. Z obserwacji wynika, że kolorystyka mieszkania wynika z trzech rzeczy: tradycji, indywidualnych upodobań i przypadku (w końcu nie zawsze uda nam się kupić meble czy farbę w interesującym nas odcieniu). Należy mieć przy tym świadomość, że kolory determinują nastrój panujący w danym pomieszczeniu. Odpowiadają również za inne aspekty. Dobrym tego przykładem są barwy jasne, które rozciągają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze wydaje się znacznie większe niż jest w rzeczywistości. Odwrotnie działają barwy ciemne, które przygniatają i spłaszczają pomieszczenia. Trzeba o tym pamiętać, gdyż za pomocą właściwie dobranych kolorów ścian i sufitu oraz dzięki zróżnicowanej intensywności barw można zmodyfikować proporcje wnętrza. Przykładowo biały sufit przy ciemnych ścianach, podwyższy pomieszczenie, ale jednocześnie je zmniejszy. Jeśli jednak zastosuje się w tym samym wnętrzu jasną podłogę, ściany i sufit, to wyda się ono znacznie większe i szersze. Coraz modniejsze są także kontrastowe zestawienia barw, które sprawdzają się np. w sypialni. Jedną ścianę tego pomieszczenia warto pomalować np. na ciemną czerwień (w odcieniu czerwonego wina), zaś pozostałe na piaskowy lub waniliowy. Można też sięgnąć po zieleń, która działa tonująco i uspokajająco. Nieco więcej chłodu przynosi kolor niebieski, aczkolwiek istnieje tyle jego odmian, że niektóre uchodzą nawet za ciepłe (m.in. odcienie lawendowo - różowawe).

Mówiąc o dekoracji wnętrz, warto też wspomnieć o zapachu, który w nich panuje. Trzeba przyznać, że jest to czynnik niezmiernie ważny, gdyż bardzo często nawet po wielu latach określony zapach budzi skojarzenia, przywołuje dawne emocje i sentymenty. Na szczęście obecnie dom nie musi już pachnieć smażoną rybą czy duszoną kapustą; współcześnie istnieje wiele urządzeń, które sprawiają, że do niektórych wnętrz chce się zawsze wracać. W kwestiach zapachowych dekoracja wnętrz ma wiele do powiedzenia. Wystarczy bowiem wspomnieć o kadzidełkach oraz ozdobnych naczyniach, które wykorzystuje się do rozsiewania przyjemnych woni po całym mieszkaniu. Można też skusić się na zapalenie świec aromatycznych bądź specjalnych lampek emitujących olejki eteryczne. Dobrze sprawdza się potpourri, czyli zasuszone i nasączone olejkiem części roślin (płatki kwiatów, nasiona, liście, łodyżki, drobne owoce). Doskonale prezentują się one w płaskim koszyku lub szklanej salaterce. Warto je zastosować zarówno w łazience, jak i w salonie czy sypialni.

 
Design downloaded from free website templates.